Aktualne wymiary grafik na Facebooku

Aktualne wymiary grafik na Facebooku

10 listopada 2021 by Social Lama Social media Możliwość komentowania Aktualne wymiary grafik na Facebooku została wyłączona

Co pewien czas Facebook wprowadza zmiany w zakresie rozmiarów grafik, które należy wykorzystywać np. na fanpage’u. Dochodzi do nich na tyle często, że użytkownicy weryfikują wytyczne nawet co miesiąc. Sprawdźmy, jakie są aktualne wymiary grafik na Facebooku.Sprawdź również: Obsługa fanpage’a na Facebooku

  • Facebook często wprowadza zmiany pod względem zalecanych rozmiarów grafiki.
  • W niektórych przypadkach warto postawić na większe zdjęcia niż rekomendowane przez FB.
  • Inne wymiary grafiki tła należy zastosować na fanpage’u, inne na grupach i w przypadku wydarzeń. Zdjęcie w tle, reklamy karuzelowe, okładka wydarzenia – w każdym przypadku należy zwracać uwagę czy format grafiki jest odpowiedni. Trzeba to weryfikować na wersji mobilnej i na komputerze.
  • Warto stawiać na grafiki w wysokiej rozdzielczości.

Facebook – wymiary grafik w 2021 roku

Grafiki na Facebooku kojarzą się głównie ze zdjęciem profilowym i fotografią w tle, ale tych jest zdecydowanie więcej i wykorzystywane są w różnych częściach serwisu. Zebraliśmy wytyczne dotyczące wymiaru grafik na Facebooku – pamiętaj jednak, że one często się zmieniają, dlatego nasz wpis będzie aktualizowany. Przed przygotowaniem grafiki na Facebooka sprawdź, czy nie zmodyfikowano zasad. Skupmy się na najczęściej używanych i zaleceniach tego serwisu. Zdjęcia w niektórych częściach portalu mogą się wydawać identyczne pod względem formatu, ale trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje. Muszą się one prezentować atrakcyjnie na różnych urządzeniach. Pamiętaj, że na Facebooku rekomendowane wymiary grafik mogą się zmienić nawet z dnia na dzień. Lekko przycięte zdjęcia nie spowodują większej różnicy, natomiast nie może być tak, że element ten wygląda nieestetycznie.

Sprawdź aktualne wymiary grafiki na FB, z których powinieneś korzystać .

Facebook – wymiary zdjęcia w tle

FB zaleca, aby grafika (cover photo) miała wymiary 851 x 315 pikseli, natomiast nie powinna być mniejsza niż 400 x 150 pikseli. Rekomendujemy, aby maksymalny rozmiar fotki wynosił 820 x 360 pikseli – wówczas fotografia będzie się optymalnie prezentować zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Postaw lepiej na większą grafikę – cover photo ma szczególne znaczenie, gdyż jest najbardziej widoczne, rzuca się w oczy od razu po wejściu w dany profil firmowy i nie tylko. To oczywiście poziome zdjęcie.

Aktualne wymiary grafik na Facebooku

Facebook – wymiary zdjęcia profilowego

Kolejną ważną grafiką na Facebooku jest zdjęcie profilowe, czyli awatar. W tym przypadku FB zaleca, aby miało ono co najmniej 170 × 170 pikseli, natomiast sugerujemy zdecydowanie większe – 900 x 900 pikseli. Przy takich wymiarach grafika będzie się dobrze prezentować na różnych urządzeniach. Miej na uwadze, że zdjęcie zostanie wykadrowane do koła, tzn. do okrągłej ramki.

Facebook – wymiary grafik w 2021 roku

Facebook – zdjęcie w tle grupy

W tym przypadku rekomendowane są inne wymiary grafik na Facebooku niż dla tła na fanpage’u. Zalecany wynosi 1640 × 856 pikseli i taki sam polecamy.

Facebook – wymiary zdjęcia w tle

Facebook – wymiary grafiki na FB we wpisach

Grafika może być zamieszczana w różnych formatach. Prostokątne posty poziome powinny mieć 1200 × 800 pikseli, prostokątne posty pionowe – 960 × 640 pikseli, a kwadratowe – 1200 × 1200 pikseli. W tym przypadku, jak i w innych, warto dopracować grafikę – ma to wpływ na polubienia strony, gdyż atrakcyjne, interesujące wpisy są udostępniane przez internautów.

Facebook – wymiary grafiki tła wydarzenia

Zalecana rozdzielczość wynosi 1200 × 628 pikseli. Zdjęcie będzie wtedy dobrze widoczne na różnych urządzeniach. Wydarzenia to skuteczny sposób, aby poprzez media społecznościowe dotrzeć do zainteresowanych koncertem czy inną imprezą. Zdjęcie w tle wydarzenia jest tym elementem, który może przyciągać uwagę i zwracać ją na konkretne, związane z nim aspekty.

Facebook – wymiary grafiki tła wydarzenia

Facebook – wymiary zdjęć w relacjach

Wymiary grafiki w tym przypadku powinny wynosić 900 × 1600 pikseli. Dzięki temu zdjęcie będzie doskonale się prezentować na różnych urządzeniach. Facebook daje możliwość korzystania z tej funkcji nie tylko użytkownikom indywidualnym – to pionowe zdjęcie, które można wykorzystać do promocji marki.

Facebook – wymiary grafik 2021 – o tym pamiętaj

Zanim dodasz zdjęcie na FB, zwróć uwagę nie tylko na aktualne wymiary grafik, ale również na istotne kwestie, które tyczą się cover foto, zdjęcia w tle strony i nie tylko. Oto one:

  • zapisuj zdjęcia w formacie png – to spowoduje, że nie utracisz ich jakości,
  • możesz postawić na większe wymiary grafik na FB niż rekomendowane, ale wtedy pamiętaj o zachowaniu proporcji,
  • kompresja zdjęć – jeśli grafika w tle zajmuje ponad 100 KB, to wtedy FB dokona automatycznej kompresji. Tyle wynosi maksymalny rozmiar pliku.

Opracowując zdjęcia, które umieścisz w tle grupy, zdjęcia poziome, czy do Facebook Ads możesz w codziennej pracy wykorzystywać przeróżne aplikacje – również darmowe. Aktualne wymiary grafik to jedno, a kolejną kwestią jest jakość zdjęć. Do obróbki fotek możesz wykorzystać różne aplikacje, za pomocą których przygotujesz zdjęcie profilowe, tło wydarzenia, post pionowy i nie tylko. Jeśli nie znasz i nie masz programu typu Photoshop, to możesz postawić na inne aplikacje, dzięki którym łatwiej uzyskasz oczekiwany efekt. Przygotujesz tak nawet reklamy graficzne do Facebook Ads. Te aplikacje to:

  • Canva – w darmowej wersji możesz z niej korzystać w ograniczonym zakresie, ale bez problemów przygotujesz istotne elementy graficzne na stronę, uwzględniając aktualne wymiary grafik. Zaletą aplikacji jest łatwość obsługi – tutaj do stworzenia np. zdjęcia profilowego nie potrzebujesz wiedzy z zakresu projektowania grafiki.
  • TinyPNG – dzięki temu rozwiązaniu spełnisz oczekiwania Facebooka – zdjęcia w tle będą mieć do 100 KB, ale jednocześnie zachowasz ich jakość.

Pamiętaj, że w każdym przypadku powinieneś zastosować aktualne wymiary grafik na FB, ale mając na uwadze jakość. Może nie być tak, że zdjęcia w tle odstraszają, wyglądają nieatrakcyjnie.

Czy w dalszym ciągu Facebook stawia granice co do ilości tekstu? Teoretycznie tego ograniczenia już nie ma, ale lepiej trzymaj się tego, aby nie przekraczał on 20 proc. tego, co widać na fotce. Jeśli postawisz na grafikę, na której będzie go więcej, to możesz odnieść wrażenie, że Twoje zasięgi zostały ucięte do minimum. Trzymając się tej zasady, sprawisz, że zdjęcie profilowe na stronie firmowej czy inne grafiki będą czytelniejsze.

Wymiary grafik na FB

Zanim zabierzesz się za przygotowanie nowej grafiki na serwis Facebook, koniecznie sprawdź, czy wymagania odnośnie do wymiarów się nie zmieniły. Zdjęcie powinno być dobrze widoczne na różnych urządzeniach, a nie przycięte. Działania marketingowe i ich skuteczność na FB w dużej mierze zależą od tego, czy grafika zastosowana w różnych częściach serwisu będzie odpowiednio dobrana.

NAPISZ