Gdzie znaleźć faktury za reklamy na Facebooku?

21 października 2021 by Social Lama Social media Możliwość komentowania Gdzie znaleźć faktury za reklamy na Facebooku? została wyłączona

Niektóre teoretycznie proste operacje, które mają do wykonania korzystający z reklam Facebook Ads, często w praktyce potrafią zająć wiele czasu. Problem dotyczyć może znalezienia interesujących nas danych i plików. Jednym z częstych kłopotów przedsiębiorców jest to, jak pobrać fakturę z Facebooka. Gdzie ją znaleźć?

Sprawdź również: Prowadzenie kampanii Facebook Ads

  • Zanim wybierzesz metodę płatności, najpierw sprawdź ustawienia konta reklamowego – dodaj dane firmowe. To niezbędne, aby Facebook mógł wystawić fakturę.
  • Facebook generalnie wystawia faktury automatycznie po wpłatach dokonanych na konto.
  • Dokumenty można pobrać po zalogowaniu się na konto reklamowe – dostępne są pojedyncze faktury z całego okresu istnienia tego konta.

Jak pobrać faktury z Facebooka?

Na szczęście zadanie to jest łatwiejsze, niż może Ci się wydawać. Kliknij tutaj: https://www.facebook.com/ads/manager/billing/transactions/ i zaloguj się na swoje konto. Wtedy ukaże Ci się widok podobny do tego, jak poniżej. Jak widzisz, nie ma tutaj żadnych faktur, ale wynika to z ustawionego okresu, którego mają dotyczyć wyświetlane transakcje.

Jak pobrać z faktury z Facebooka 1

Zatem zmień okres na zgodny z oczekiwaniami. Jedną z opcji jest „Cały okres ważności”. Wtedy pokażą Ci się wszystkie transakcje dokonane na koncie reklamowym od momentu jego założenia. Znajdziesz faktury za ten okres.

Jak pobrać z faktury z Facebooka krok 2

Po prawej stronie jest kolumna „Działanie” – możesz tam pobrać poszczególne faktury w formacie PDF. Być może nie widnieją na nich dane Twojej firmy, tak, jak w poniższym przypadku:

Jak pobrać z faktury z Facebooka krok 3

Z czego to wynika? Otóż oznacza to, że musisz wprowadzić dane firmowe – widocznie nie zrobiłeś tego wcześniej. Tym samym nie pojawiły się one na dokumencie. By móc uwzględnić poniesione wydatki w kosztach prowadzenia działalności, wprowadź zmiany w ustawieniach konta. Kliknij ikonę koła zębatego, a następnie „Otwórz ustawienia płatności”. Tam wprowadzisz dane rozliczeniowe firmy.

Jak pobrać z faktury z Facebooka krok 4

Przewiń wyświetloną stronę w dół, żeby edytować opcję „Informacje o firmie”.

Jak pobrać z faktury z Facebooka krok 5

Wprowadź poprawne dane firmy i zapisz je. Od tej pory faktury będą już wystawiane prawidłowo. Wiesz zatem, jak wygląda faktura z Facebooka, ale kiedy będzie ona dostępna do pobrania?

Kiedy Facebook wystawia faktury?

Ten portal społecznościowy wystawia dokumenty księgowe oczywiście w pełni automatycznie. Facebook generuje jednak faktury po wydaniu określonego limitu środków na reklamy lub po ustalonym przez siebie terminie – domyślnie nie będą to zatem faktury obejmujące okres „od 1 do 31”, a raczej inne ramy czasowe.  Warto zerknąć do ustawień płatności, sprawdzić podsumowanie rozliczeń i ewentualnie zmodyfikować niektóre z nich zgodnie z preferencjami.

Możliwość zaksięgowania faktur od Facebooka

Skoro skorzystałeś z reklamy na Facebooku w celu promocji Twojej działalności, to możesz ten dokument dodać do kosztów uzyskania przychodu. Fakturę VAT uwzględnisz w kosztach, co spowoduje, że zapłacisz niższy podatek dochodowy. Czy taki zakup usługi reklamowej jest łatwy do rozliczenia? Oczywiście powinno się tym zająć Twoje biuro rachunkowe, natomiast, jeśli rozliczasz się sam, mniej na uwadze zasady księgowania tego dokumentu.

Najczęściej na dokumencie tym znajdziesz dane adresowe Facebooka wskazujące na lokalizację w Irlandii. W przypadku otrzymania takiego dokumentu, z punktu widzenia podatku VAT jest to import usług i na tej zasadzie należy dokonać rozliczenia.

Wówczas gdy przedsiębiorcy przysługuje odliczenie podatku VAT należnego, to wtedy taka transakcja będzie neutralna podatkowo – kwota podatku należnego i naliczonego będzie taka sama, zatem w praktyce nie będzie konieczności przelania podatku VAT na konto urzędu skarbowego z tytułu tej transakcji.

Taką fakturą VAT przedsiębiorca obniży podatek dochodowy – o ile rozlicza się według skali podatkowej lub podatku liniowego. Pamiętaj, że kwestie dotyczące rozliczeń w działalności gospodarczej i nie tylko zawsze warto konsultować z księgowym. Miej na uwadze, że przepisy się zmieniają.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kampanii Facebook Ads. Napisz do nas!

NAPISZ