Jak pracować zdalnie i efektywnie?

23 listopada 2020 by Social Lama Marketing Możliwość komentowania Jak pracować zdalnie i efektywnie? została wyłączona

Tipy dotyczące #homeoffice, dzięki którym będziesz bardziej produktywny.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma możliwość wybrania pracy zdalnej.  Niektórzy uważają, że jest to dla nich świetne rozwiązanie, natomiast inni twierdzą, że łączy się to z dezorganizacją. Kiedy myślimy o takim trybie, to często wyobrażamy sobie ciepłe kapcie, kawę, pracę z łóżka, włączony serial i brak szefa, który nas nadzoruje. Prawda, brzmi kusząco, ale czy wtedy jesteśmy wydajni? Czy praca zdalna powinna tak wyglądać? Otóż nie. Powinno nam zależeć na tym, aby udowadniać naszemu przełożonemu, że gdziekolwiek wykonujemy swoje obowiązki, robimy to dobrze! Oczywiście należy też pamiętać o tym, aby nie wpaść w pułapkę pracy zdalnej i nie siedzieć do późnych godzin wieczornych. Jak więc działać efektywnie?

1. Zaplanuj swój dzień

Kiedy wiesz, że nazajutrz będziesz pracował zdalnie, chwyć za kartkę lub laptopa i rozplanuj dokładnie to, jak będzie wyglądał ten dzień.

ZADANIA

Wypisz sobie wszystkie zadania, które masz do zrobienia w danym dniu. Uważaj, żeby nie przesadzić. Mierz siły na zamiary. Do tworzenia listy zadań polecamy intuicyjny program Trello, który pomoże zorganizować Twoją pracę. Sukcesywne ,,odhaczanie”  zrobionych zadań dostarczy Ci dawkę endorfin i jeszcze większą motywację!

POBUDKA

Zastanów się, o której godzinie wstaniesz z łóżka. Nie traktuj pracy zdalnej jako możliwości wyspania się. Zaplanuj sobie określone godziny pracy i działaj! To pomoże Ci nie wpaść we wspomnianą pułapkę pracy od rana do wieczora.

2. Stwórz idealną przestrzeń do pracy

Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to nie jest dobry pomysł. Dbasz o to, żeby rozwijać się zawodowo, a zaniedbujesz swoje ciało? To może źle się skończyć!

ZDROWA POZYCJA

Istotne jest to, żebyś znalazł taką przestrzeń w domu, w której czujesz się komfortowo. Nie, to nie powinno być łóżko :). Musisz zadbać o odpowiednią, zdrową pozycję. Jaka ona jest?

  • Ustaw tak swoje krzesło, by siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu.
  • Głowę miej w swobodnym ustawieniu.
  • Stopy mocno osadzone na podłodze. Pamiętaj, aby nie krzyżować nóg!
  • Przedramiona połóż na blacie.
  • Nie zapomnij głęboko usiąść.

Jak to powinno wyglądać?

źródło: http://rehabilitacja-iris.pl/prawidlowa-i-ergonomiczna-pozycja-pracy-przy-komputerze

WYDZIEL MIEJSCE

Wydziel miejsce swojej pracy i spersonalizuj je! Może na swoim biurku czy stole postawisz kwiatka albo zdjęcie psiaka? To już od Ciebie zależy. Najważniejsze jest to, abyś czuł się w tej przestrzeni bezpiecznie i mógł się skupić na zadaniach.

ZADBAJ O DOBRE ŚWIATŁO

Praca przy komputerze sama w sobie nie jest korzystna dla Twoich oczu, a gdy będziesz pracował przez wiele godzin przy złym świetle, Twój wzrok z czasem będzie się pogarszał. Zadbaj o dobre oświetlenie, a zaoszczędzisz sobie i swoim oczom problemów!

3. Pamiętaj o przerwie

Każdy z nas potrzebuje przerwy. Wskazane jest to, aby odpocząć, rozluźnić się, zebrać myśli. Ciągła, nieprzerwana praca, nie pomaga w tworzeniu kreatywnych, dobrych projektów. Zaplanuj sobie więc ją na konkretną godzinę i zresetuj swój mózg! Gwarantujemy, że będzie on funkcjonował jeszcze lepiej! Jeżeli pracujesz przy komputerze co najmniej 4 godziny, nie zapomnij też o krótkich przerwach. Co godzinę powinieneś robić sobie 5-minutowy odpoczynek.

4. Wyłącz powiadomienia w telefonie

Zadbaj o to, aby się nie rozpraszać. Wyłącz powiadomienia w telefonie. Wszelkie alerty z portali społecznościowych będą tylko utrudniać Ci pracę i ją dezorganizować. Po odpisaniu na wiadomość czy sprawdzeniu powiadomienia trudno będzie Ci z powrotem w pełni zaangażować się w swoją pracę.

5. Zadbaj o odpowiedni strój

Wizja pracy w dresie lub piżamie może być kusząca, ale zalecamy ubrać się nieco bardziej wyjściowo. Nie chodzi tutaj oczywiście o elegancką sukienkę czy garnitur, ale warto włożyć na siebie np. ulubione dżinsy. Dres może nas rozleniwić i dawać nam poczucie większego luzu, a nie pełnej mobilizacji!

A więc… życzymy produktywnej pracy zdalnej! 🙂

, , , ,